Warsztaty Ornitologiczne w Koźle

Wakacje to wspaniały czas, by rozwijać wśród najmłodszych ciekawość świata przyrody. Taki cel miały warsztaty ornitologiczne zorganizowane 25 lipca 2015 roku przez Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, w ramach projektu „Pola tętniące życiem”. W sobotni słoneczny poranek 50-osobowa grupa dzieci z terenu gminy Kolno biorąca udział w zajęciach półkolonijnych spotkała się na terenie Bazy Harcerskiej w Koźle, by posłuchać opowieści o ptakach. Na wstępie uczestnicy warsztatów zapoznali się z etyką dobrego przyrodnika. Każdy, kto obserwuje ptaki, czy to w parku, w lesie, nad rzeką lub jeziorem, musi pamiętać o tym, że jest tutaj gościem, a one są gospodarzami. Realizując swoje hobby nie możemy im szkodzić. Podstawową zasadą jest unikanie podchodzenia do wszystkich gniazd, zwłaszcza w sezonie lęgowym.
Podczas zajęć dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały ciekawostek o życiu ptaków, które mogą spotkać w swojej okolicy, o przystosowaniach jakie wykształciły, by zdobywać pokarm. Ciekawym przykładem jest dzięcioł, powszechnie uznawany za „lekarza naszych drzew”. Jednym z „narzędzi”, które pomagają mu w perfekcyjny sposób zdobywać pożywienie jest wydłużony język. Rekordzistą jest tutaj dzięcioł zielony. Jego dziób ma 4 cm, a język aż 18 cm długości. Podczas prezentacji bardzo pomocne okazały się tablice edukacyjne oraz eksponaty ptaków udostępnione przez Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi.
Kolejnym etapem warsztatów była gra terenowa. Uczestnicy zostali podzieleni na pięć drużyn: bociany, sikorki, skowronki, sokoły i dzięcioły. Każda grupa na czele ze swoim kapitanem z ogromnym zaangażowaniem wykonała po pięć zadań. Były to krzyżówki, rebusy, tangramy oraz inne łamigłówki o ptasiej tematyce. Bardzo dzielnie walczyli najmłodsi uczestnicy, czyli drużyna bocianów, która znalazła się w czołówce. Wszystkie zespoły za swoją wiedzę i aktywność otrzymały nagrody.
Następnie grupa harcerzy przygotowała ognisko, na którym dzieci mogły upiec kiełbaski. Po przerwie , z nowymi siłami udały się na wycieczkę terenową. Wyposażone w lornetki i przewodniki rozpoczęły akcję poszukiwania ptaków. Przemierzając około 3 kilometrową leśną trasę natknęły się na kosa, drozda, dzięcioły , bociany białe oraz stadko zięb. Po powrocie na bazę harcerską wspólnymi siłami zbudowały bocianie gniazdo. Spotkanie zakończyło się konkurencją w rzucie szyszkami do celu (gniazda).
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które pomogły w realizacji tej akcji oraz uczestnikom warsztatów za wspaniałą atmosferę i dobrą zabawę. Niech ten projekt będzie prologiem do kolejnych akcji przyrodniczych. Starajmy się każdego dnia dostrzegać piękno otaczającej nas przyrody i uczmy się czerpać przyjemność z jej obserwacji.

 

Renata Popielarz

animator działań edukacyjnych w powiecie kolneńskim